Parafia Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu i Wydział Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego zapraszają na „Opatrznościowe środy dla rodziny”, czyli cykl spotkań w danym miesiącu, o charakterze formacyjno-warsztatowym, poświęconych tematyce rodzinnej. 

W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na Modlitwę na dobry początek, czyli Eucharystię w intencji rodzin oraz cichą adorację Najświętszego Sakramentu.

Druga środa, Zakochanie…i co dalej? to zaproszenie skierowane do zakochanych, oprócz Eucharystii w ich intencji, prowadzone będą warsztaty dotyczące poznawania siebie nawzajem w związku, komunikacji, a także zdobywaniu umiejętności w tworzeniu relacji.

Z kolei spotkanie organizowane w trzecią środę miesiąca, Zainwestuj w fundament, rozpocznie się od Eucharystii w intencji małżeństw, po której prowadzony będzie Kurs służący budowaniu więzi małżeński.

I wreszcie czwarta środa, Porozmawiajmy o dzieciach!, poświęcona zostanie tematyce relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi, dlatego też na Eucharystię w intencji dzieci zaproszone są całe rodziny. Warsztaty tego dnia dotyczyć będą metod komunikacji pomiędzy dziećmi a rodzicami.

Informacje szczegółowe:

– zainteresowani mogą uczestniczyć w dowolnej liczbie spotkań, można włączyć się w trakcie trwania cyklu

– spotkanie rozpoczyna się Eucharystią z wcześniejszą okazją do spowiedzi

– przybliżony czas jednego spotkania to 1,5 h (19.00-20.30)

– organizatorzy zapewniają opiekę nad dziećmi

kontakt: ks. prof. Grzegorz Polok, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patroni medialni:

opis modlitwa2

Nasze spotkania chcemy rozpocząć od Eucharystii w intencji rodzin oraz homilią na podstawie adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia, po której będziemy trwać przed Jezusem na adoracji Najświętszego Sakramentu. To okazja, by zawierzyć Mu nasze rodziny, opowiedzieć o sprawach trudnych, ale też o tym wszystkim za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy ten czas oddać tylko Jezusowi, tak by On, Pan i Bóg, umacniał nasze rodziny, leczył i prowadził do świętości.

Prowadzący: Ks. dr hab. Grzegorz Polok – profesor nadzwyczajny w Katedrze Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, były duszpasterz akademicki ośrodka DA „Zawodzie”. Od wielu lat zajmuje się problematyką rodziny, a zwłaszcza dorosłymi dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, autor licznych publikacji naukowych – zob. więcej na www.rozwinacskrzydla.pl 

 

Spotkania w formie Kursu małżeńskiego adresowane są do małżeństw oraz osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Kurs Małżeński został opracowany przez Nicky i Silę Lee, współautorów książek „The Marriage Book” i „The Parenting Book”. Są małżeństwem od ponad trzydziestu lat, mają czwórkę dzieci i są pracownikami Kościoła Świętej Trójcy w Brompton – londyńskiej parafii, z której wywodzi się Kurs Alpha. W roku 1985 rozpoczęli prowadzenie Kursu Przedmałżeńskiego, w 1996 roku Kursu Małżeńskiego. Obecnie odbywa się kilka tysięcy takich kursów na całym świecie. Każde spotkanie w ramach Kursu małżeńskiego zawiera wykład oraz ćwiczenia w parach, w czasie których uczestnicy omawiają zadane przez prowadzących tematy. Kurs pozwala na poznanie narzędzi służących budowaniu dobrego, trwałego związku, ale także daje praktyczne pomoce do przezwyciężania trudnych sytuacji.

Prowadzący: Hanna i Tomasz Żyrek – Hanna jest mgr filologii polskiej (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz mgr pedagogiki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Tomasz inżynierem – projektantem budowli podziemnych (Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach). Oboje zaangażowani w prowadzenie kursów dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo” oraz diecezjalną Diakonię Ewangelizacji Rodzin, z którą prowadzą kursy Alfa, rekolekcje ewangelizacyjne i rekolekcje dla małżeństw. Współtworzyli i organizowali na Śląsku: „Samochodową Randkę Małżeńską”, akcję „Kibicuj Rodzinie”, „Mariacka Bless Night”, „Kids Games – Igrzyska dziecięce” oraz „Orszak Trzech Króli”. Należą do wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Są małżeństwem od 2004 r. i rodzicami syna, Karola.

W czasie tych warsztatów chcemy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań dla budowania trwałego związku. W jaki sposób z nią/z nim rozmawiać? W jaki sposób powiedzieć, że mi się podoba, że mi na niej/na nim zależy? Jaki właściwie mam temperament i czy akceptuję siebie takim, jakim jestem? Dlaczego podoba mi się właśnie ta osoba?

Budowanie bliskości z drugą osobą, to ważna umiejętność. Jej zdobywanie wymaga treningu, wiedzy, ale i dobrego poznania siebie samego.

Nasze spotkania poświęcone będą poznawaniu oraz nabywaniu podstawowych umiejętności umożliwiających budowanie pozytywnych i trwałych relacji.

Prowadząca: Anna Kusy – mgr psychologii, specjalizacje: kliniczno-wychowawcza dzieci i młodzieży oraz sądowa (Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), ukończyła studia podyplomowe „Systemowe rozumienie rodziny, podejście systemowe w terapii rodzin” organizowane w ramach Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii im. Profesor Marii Orwid. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie pracy z dziećmi i młodzież a także z rodzinami. Prywatnie żona z dziewięcioletnim stażem oraz matka trójki dzieci.

Zajęcia poświęcone wychowywaniu dzieci. Wśród podejmowanych tematów znajdą się zagadnienia dotyczące skutecznych metod wychowania, budowania więzi z dzieckiem, udzielania pochwał oraz dyscyplinowania. Ponadto, wskazane zostaną praktyczne narzędzia, które pomogą rodzicom w umacnianiu poczucia wartości swojego dziecka oraz wspieraniu go w wykorzystywaniu swoich możliwości. Zajęcia staną się również okazją do zrozumienia wpływu temperamentu na zachowanie, a w związku z tym i jego konsekwencji dla wychowania dzieci.

Prowadząca: Monika Korczak – mgr psychologii (Wydział Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), ukończyła 4 letnie szkolenie z psychoterapii systemowej w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, a także szkolenie z psychoterapii par i małżeństw organizowane przez Polski Instytut Ericksonowski w Łodzi. Na co dzień pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej w której zajmuje się prowadzeniem diagnozy psychologicznej dzieci z trudnościami szkolnymi, problemami emocjonalnymi i wychowawczymi. Prowadzi konsultacje rodzinne oraz terapię rodzin, a także Szkoły dla Rodziców w ramach, których odbywają się warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

Free Joomla! template by L.THEME